Válka na Ukrajině: Všechny informace naleznete v článku (aktualizujeme, naposledy 28.3.)

Hledáte aktuální informace? Můžete použít tento odkaz.
Chcete pomoci finančně? Pak můžete kliknout sem.
Můžete a chcete pomoci poskytnutím ubytování? Informace zde.
Ukrajinští občané naleznou informace tady, přehledně a rychle pak v letácích zde a tady.

Zákon o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace najdete tady, plus komentáře.

Informace o ukrajinském vzdělávacím systému najdete zde, plus grafické vyobrazení. Informace pro organizátory aktivit (adaptačních skupin) pro ukrajinské děti jsou přístupné tady.

Informace pro rodiče ukrajinských dětí v ukrajinštině a češtině.

Informace o tom, co musí udělat cizinci či jejich ubytovatelé při příjezdu do České republiky, naleznete tady.

Nadační fond Modrá rybka pořádá sbírku „Autolékárničky pro Ukrajinu„, podrobnosti zde. Akce probíhá od 1. do 10. března.

To, co se děje od minulého týdne na Ukrajině, je v podstatě pro všechny něco naprosto nového. Potřebujete-li psychologickou pomoc, klikněte sem.

Nouzový stav (běžného života českých občanů se netýká) je vyhlášen tady, vč. odůvodnění, které naleznete zde, vydáno je krizové opatření ohledně udělování zvláštních typů víz, vč. odůvodnění. Účinnost od 4. 3. 2022.

Informace z Ministerstva vnitra ČR (neděle 27.2.):

Ukrajinci, kteří u nás žijí dlouhodobě, si v případě konce platnosti povolení mohou standardně požádat o jeho prodloužení. V případě těch, kteří zde pracují na krátká víza, není prodloužení možné, nedovoluje to evropská legislativa. Zejména pro tyto případy jsme přichystali možnost žádosti o zvláštní titul, tzv. speciální dlouhodobé vízum. O toho vízum je možné požádat na regionálních pracovištích OAMP před skončením platnosti stávajícího víza. Udělujeme ho na počkání. Poté již stačí domluvit se se zaměstnavatelem a požádat na Úřadu práce o povolení k zaměstnání. Informace pro tyto případy jsou v zeleném přiloženém letáku (je možné v krajích distribuovat), další informace jsou zde: https://www.mvcr.cz/ukrajina. V pátek proběhly první speciální úřední, v mnoha krajích i dnes – bez větších problémů. Informace jsou zároveň komunikovány s NNO, které poskytují poradenství na pracovištích OAMP a Centry na podporu integrace cizinců.

Nově příchozí Ukrajinci mohou do ČR vstoupit v rámci bezvízového styku, nepotřebují tedy po dobu 3 měsíců k pobytu žádné vízum. Nicméně předpokládáme, že se budou chtít zapojit do běžného života a začít pracovat, i oni tedy mohou požádat o speciální dlouhodobé vízum. Mnoho z těch, co nově přijíždí, má v ČR nějaké zázemí – rodinu, kamarády, takže část z nich nebudou potřebovat žádnou asistenci. Tito cizinci musí splnit svou registrační povinnost na Policii.

Pro ty, co toto zázemí nemají (nemají prostředky pro zajištění ubytování, nemají na území rodinu nebo známé), je připravena pomoc v rámci v pátek schváleného Programu Ukrajina. Takové osoby budou nasměrovány do Registračního humanitárního střediska Vyšní Lhoty (Vyšní Lhoty 234), kde proběhne jejich registrace (včetně vyřízení speciálního dlouhodobého víza) a dále budou rozvezeni do dalších ubytovacích zařízení. Kapacita Programu na první záchyt bude 5000 míst.

Pokud máte v regionu informaci, že již někdo došlo k hromadnému ubytování (například silami kraje, neziskových organizací), není nutné, aby všichni nově příchozí cestovali do Vyšních Lhot. Žádosti o speciální dlouhodobá víza je možné vyřídit na našich regionálních pracovištích.  Tam je možné objednat se hromadně, a to přes e-mail: ukrajinakraje@mvcr.cz  V návaznosti na tuto žádost kontaktujeme příslušné pracovníky, kteří se domluví na podrobnostech. Informace pro nově příchozí jsou v oranžovém přiloženém letáku, který je možné distribuovat.

Pro ukrajinské občany byla zřízena telefonická linka, která funguje nyní 7/24: +420 974 801 802 a email: ukrajina@mvcr.cz. Infolinka momentálně stíhá vyřizovat počet volajících.