Obecní policie v březnu: Autoduch

První jarní měsíc byl zároveň úplně normální.Neumíme parkovat, ohlídat si domácí mazlíčky, děláme nepořádek a neumíme respektovat ani základní pravidla slušného chování.

Množství „parkovaček“ rozdaných strážníky jak v obytných zónách, tak na obou hlavních předbojských „dopravních tepnách“ je bohužel konstantně vysoký. Stání v protisměru je přitom ten nejmenší prohřešek. Více vadí zablokování chodníku autem nebo stání na veřejné zeleni. Blokové pokuty v minulém měsíci policie za tyto prohřešky neudělovala, ovšem několik motoristů se patrně bude muset podrobit přestupkovému řízení.

To pes, který byl odchycen koncem měsíce U Prutníku, stál svého majitele za pobyt v kotci v Líbeznicích 500 Kč. Psí utečenec byl ovšem v obci viděn na přelomu března a dubna opakovaně, v některých případech bohužel hlídka dorazila pozdě, takže nevíme, zda se jednalo o téhož. Zde prosíme oznamovatele, zda by by psa vyfotili, pomůže to při identifikaci a patrně taky při vyměření výše pokuty, pokud se ukáže, že pes, který byl viděn již několikrát bez dozoru, košíku a vodítka, je stále ten stejný.

O tom, že v Česku docela dobře třídíme odpady, není pochyb. Ovšem stejně dobře umíme ty, které se nám třídit nechce, nebo bychom je museli odvézt třeba do sběrného dvora, vyhodit na tom nejméně vhodném místě. Stačí se projít po kterékoli silnici vedoucí z obce ven. V březnu se takhle za ulicí Pod Hřištěm objevil vrak vozidla zn. Honda. Strážníci ho zdokumentovali a podle VIN (registrační značku samozřejmě nemělo) nalezli majitele až ve Vsetíně. Bohužel se ukázalo, že údajně bývalého, vozidlo „jen“ nebylo přepsáno. Ale světe, div se. Po 9 dnech auto zmizelo, jak se objevilo. Zda si jej vyzvedl právoplatný majitel, nebo někdo udělal dobrý skutek, není známo. 

Nejvíce zarážející je ovšem poslední březnový případ, kterým se strážníci museli zabývat. V lokalitě Pod Kapličkou vznikl sousedský spor, když si jeden z majitelů pozemků při budování oplocení poradil tak, že nechal vybagrovaný materiál složit na sousední parcelu. Je to možná trochu překvapivé řešení, daleko obvyklejší je tzv. neoprávněný zábor veřejného prostranství, kdy je ke složení materiálu bez oznámení obecnímu úřadu použit prostor, který patří vlastně nám všem. Apelujeme ale na všechny, aby se vyvarovali obou praktik. Ani za jednu z nich se plusové body nezískají, ale v případě, že rozdmýcháte spor s přímým sousedem, dá se očekávat, že se klidného a příjemného bydlení nedočkáte. Vřele doporučujeme takovým situacím předcházet. Nebo je alespoň účinnou lítostí napravit. 

-sob-