K zápachu v obci

Vážení spoluobčané,

v průběhu noci a dnešního rána evidujeme již několik oznámení o šířícím se zápachu. Dále v článku proto kromě jiného vybíráme z dopisu, který jsme obdrželi od hejtmanky Středočeského kraje Mgr. Petry Peckové.

„Od včerejšího večera řešilo Krajské operační středisko HZS více než 70 planých událostí v souvislosti s kouřem pocházejícím z požáru v Hřensku.
Aktuálně je kouř zaznamenatelný na severní polovině kraje. Ale teď už je cítit i na Říčansku a postupuje dál.

Chemická laboratoř Kamenice provedla měření kvality ovzduší v okolí D11, Lysé nad Labem. Naměřeno podlimitní množství čpavku, oxidu siřičitého, oxidů dusíku.

Subjektivně není dýchání příjemné, štiplavý zápach, zakouřeno.

Ministerstvo vnitra – generální ředitelství HZS ČR ve spolupráci s ČHMÚ zpracovává prognózu dalšího šíření oblaku kouře napříč republikou.

Občané by se měli chovat jako při smogu:

–              Omezení pohybu venku

–              Omezení větrání

Doporučení pro občany, aby v tomto specifickém případě (pokud nevidíte další příznaky hoření např. plameny) zvážili, zda volat na tísňové linky.“

Z vlastního pozorování mého, starostky a našich rodinných příslušníků můžeme potvrdit, že se s největší pravděpodobností opravdu jedná o následky rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku, nikoli aktuálně rovněž probíhajících zemědělských prací. Ráno byl cítit kouř, nicméně v obci žádný požár hlášený nemáme, držme se tedy doporučení hejtmanky – omezme pohyb venku i větrání.