Všude jezdí (nejen) auta! (AKTUALIZOVÁNO-reakce čtenářky)

Vážení rodiče, upozorněte svoje děti, že i v obytných zónách jezdí auta a že si proto musí dávat pozor třeba při vyběhnutí nebo výjezdu z lesa nebo ze zahrady přímo doprostřed ulice!

Zatím se nic nestalo a věříme, že u toho zůstane. Ale v obytných zónách se např. opět začínají pohybovat mladíci na motorkách, zrovna včera přijala policie stížnost na to, že to přehnali s rychlostí i „túrováním“ svých strojů,

Proto se moc přimlouvám za to, abychom svoje potomstvo všichni náležitě poučili, třeba opakovaně.

-sob-

p.s. Hned druhý den po vydání tohoto textu se ozvala čtenářka paní JH s následující reakcí, kterou s jejím laskavým svolením rádi zveřejňujeme:

Zrovna jsem se chystala Vám napsat ohledně provozu v obytných zónách. Myslím si, že Váš apel na to, aby rodiče věnovali pozornost hrám jejich dětí v obytných zónách je zcela na místě. My, kteří v těchto zónách bydlíme, již máme většinou pravidla vcelku vžitá. To, že v obytných zónách je silnice „hřiště pro děti“, je zcela iluzorní, stále platí dle pravidel silničního provozu to známé NEOHROZIT, ale také NEOMEZIT!

Tímto se však neřídí „omladina“, která profrčí obytnou zónu jako Emerson Fittipaldi v jeho největší formě, a hlavně stavební firmy. Je to asi tak dva dny zpátky, kdy osobní vůz, který pak stál na parcele poblíž dětského hřiště prosvištěl křižovatkou Dlouhá – Spojovací, aniž by dal vůbec přednost zprava. Kdyby mu tam vjelo nějaké dítě na kole nebo na odrážedle, tak nechci vidět ty následky.

Je pravda, že v obytné zóně platí specifická pravidla silničního provozu, ale i zde platí pravidlo NEOMEZIT (viz poslední odstavec v pravidlech silničního provozu, připojuji níže). Jelikož jsem ve svém předešlém zaměstnání jezdila se služebním autem, tak jsme se v rámci povinných školení zabývali i touto problematikou. Opravdu by měli rodiče více dbát na to, kde a jak si jejich děti hrají. Ono k maléru stačí jen málo, třeba takový zakutálený míč od dětí hrajících si v Zahradní ulici a dítko, které z téhož místa nedobrzdí při jízdě na kolečkových bruslích.

A co se týče nadměrných vozidel, to je kapitola sama pro sebe. To byly opravdu tzv. pověstné milimetry, aby kamion někomu nezboural plot.

Provoz v obytné a pěší zóně
§ 39
(1) Obytná zóna je zastavěná oblast, jejíž začátek je označen dopravní značkou „Obytná zóna“ a konec je označen dopravní značkou „Konec obytné zóny“.
(2) Pěší zóna je oblast, jejíž začátek je označen dopravní značkou „Pěší zóna“ a konec je označen dopravní značkou „Konec pěší zóny“.
(3) V obytné a pěší zóně smějí chodci užívat pozemní komunikaci v celé její šířce, přičemž se na ně nevztahuje § 53. Hry dětí na pozemní komunikaci jsou dovoleny jen v obytné zóně.
(4) Do pěší zóny je povolen vjezd jen vozidlům vyznačeným ve spodní části dopravní značky podle odstavce 2.
(5) V obytné zóně a pěší zóně smí řidič jet rychlostí nejvýše 20 km/hod. Přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit; v případě nutnosti musí zastavit vozidlo. Stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště.
(6) Za účelem organizování dopravy může obec v obecně závazné vyhlášce obce vydané v přenesené působnosti vymezit místní komunikace nebo jejich úseky v obytné zóně, které nelze užít ke stání nákladního vozidla nebo jízdní soupravy.
(7) V obytné zóně a pěší zóně musí chodci umožnit vozidlům jízdu. To platí i pro děti hrající si v obytné zóně.

Zdravím a přeji hezký den,

-JH-