Radio Dechovka jde do vzduchu

Ne, nebojte se, žádný výbuch. Právě naopak. Původně internetový projekt jednoho z Předbojáků si nově naladíme na našich rozhlasových přijímačích.

Společnost RadioPraha s.r.o., sídlící v předbojské ulici U Prutníku, získala 19. února 2013 v rámci vyhlášeného licenčního řízení licenci pro celoplošné rozhlasové vysílání v pásmu středních vln (AM). Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila tuto licenci projektu Radio Dechovka – první dechovkové radio. První vysílač bude stát v kopci nad Líbeznicemi, směrem k dálnici D8 a bude pokrývat celý Středočeský kraj a části všech okolních krajů.
RadioPraha s.r.o. zahájí řádné AM vysílání Radia Dechovka s uvedenými parametry nejpozději v zákonné lhůtě 180 dnů od udělení licence, předpokládá však spuštění zkušebního provozu již během jara 2013. Od 1.3.2013 však zahájí Radio Dechovka vysílání také v multipexu 4 pro Prahu a okolí (v DVB-T), naladíme ho tedy i v našich set-top boxech. Škoda, že vysílač Radia Dechovka nebude stát v Předboji, jak bylo původně rozjednáno. Vinou nešikovně vypracovaného územního plánu nemohl být vysílač umístěn v katastru naší obce.  Protože měl navíc provozovatel rádia pocit, že mu část zastupitelů z bývalého vedení obce neustále „házela klacky pod nohy“ (takto situaci popisuje provozovatel na oficiálních webových stránkách radia), přestěhoval bohužel z Předboje do sousedních Kojetic i své vysílací studio. V Předboji ale zůstalo sídlo společnosti RadioPraha s.r.o. Byli bychom rádi, pokud by se jednou studio Radia Dechovka do naší obce vrátilo.
Radio Dechovka – první dechovkové radio je zavedenou, úspěšnou značkou. Jeho vysílání bylo zahájeno v červenci 2009 z předbojského studia, které dnes slouží jako záložní. Během tříapůlleté existence se stanice etablovala jako jedno z nejúspěšnějších, nejposlouchanějších ryze internetových radií v České republice. Svým posluchačům nabízí nepřetržitý hudební program, sedm dní v týdnu moderovaný v denních hodinách.
Hudební dramaturgie Radia Dechovka je postavena na české, moravské a slezské dechové a lidové hudbě. Tu doplňuje i zahraniční, zejména slovenská dechovka. Zpestření pak představuje hudba 60. let, hudba „staré Prahy“ a hudba folková a country.
Součástí programového schématu jsou rovněž speciální hudební pořady, zaměřené na instrumentální dechovku, skladby velkých dechových orchestrů či „hospodské sprostonárodní“ písničky.
Posluchači si oblíbili také autorské pořady známých osobností tuzemské dechovky – například Písničky s Miloněm plně v režii legendárního dechovkového textaře, básníka, prozaika, scénáristy, herce a moderátora Miloně Čepelky, Čaj o čtvrté se zpěvačkou Strahovanky Martou Adámkovou, nebo Svět dechovky kapelníka Krajanky Václava Hlaváčka.
V programové nabídce prvního dechovkového radia figurují také kontaktní pořady, jako je Řekněte to všem s debatou posluchačů na aktuální téma, či mimořádně populární Písničky na přání.
Radio Dechovka svým posluchačům nabízí i nezbytný informační servis. Od pondělí do pátku je přes den vysílána vždy v celou hodinu předpověď počasí. Ve všední dny je ve třech vysílacích časech rotován také Kulturní servis, který je souhrnem nejzajímavějších kulturních tipů na akce více či méně spojené s dechovou hudbou – webovým odrazem pořadu je pak Dechovkový kalendář, jedna z rubrik internetových stránek www.radiodechovka.cz, které se rovněž těší důstojné, stabilní návštěvnosti.
Radio Dechovka se svým vstupem na střední vlny ještě doplní program o nové prvky a dále rozšíří rozsah moderovaného vysílání.
Přejeme úspěšný vzdušný start, držíme palce a věříme, že tento úspěšný projekt Předboj nadobro neopustí.

(Radek Blažek, tiskový mluvčí Radia Dechovka, pro predboj.cz upravil sob)