Ta o povaleném patníku

Dnes (úterý 4.9.2012) jsem pozdě odpoledne zjistil, že nějaký šikula naboural do jednoho z patníků umístěných v křižovatce ulic Pod Hřištěm a U Prutníku. Šel jsem ho narovnat a hned na první dobrou jsem dostal vynadáno i pochvalu. Zároveň.

„Patníky jsou umístěny blízko obrubníku, není vidět za roh, popelnice a hlavně lidé stojící u nich brání bezpečnému průjezdu, tobě to nevadí, když chodíš pěšky.“, tak nějak zněla výtka jednoho ze sousedů, který právě procházel se svojí rodinou okolo.
Opačná reakce zazněla z úst jiných kolemjdoucích předbojáků: „Jen ho zase postavte, je dobře že tady je, jezdí tu jako prasata.“
A teď si vyberte.
Patníky jsem osazoval za pomoci jiného ze sousedů a byl to vlastně nápad několika rodin bydlících v křižovatce a poblíž, takže i když vím, že to není to nejlepší řešení a musí se okolo nich projíždět opatrně, každý je nucen výrazně zpomalit. A o to šlo.
Co mě ale mrzí, je absence jakékoli diskuse, výměny názorů.
Rád bych si se sousedem o patníku popovídal. Řekl mu, že jsme popelnice posunuli, i když víme, že zatáčku bezpečně vytočil i náklaďák s návěsem. Připomněl bych, že v obytné zóně máme všichni jezdit jinak než na „normální“ silnici. 
Jenže soused, co chtěl, prohodil a… zmizel v lese. Škoda. Třeba by ho zajímalo, že patníky mají bránit najíždění na obrubníky, které jsou osazeny v šedém prachu se štěrkem, nejsou tedy pořádně zabetonovány. Až se propadnou, jak se to už děje na jiných místech, bude ze silnice záhy vozová cesta.
Tak snad to vyjde příště, třeba na jednání zastupitelstva, kde má kdokoli možnost promluvit. Tedy pokud přijde a chová se slušně.
-sob-

patnik 3 9 2012

patnik2 3 9 2012
(foto: sob)