znak Předboj

Kronika

Nově objevené staré kroniky rodiny Hofmannů

Jedná se celkem o 2 sešity a jednu vázanou knihu.
V digitalizované podobě je dosud přeložená a digitalizovaná část k dispozici tady, resp. zde.
Pokud se ale chcete dozvědět ještě více o vzniku dokumentů, pak čtěte dál!

Číst dál...

760 let Předboje očima kronikářky

Na obecním úřadě právě skončila výstava k výročí 760 let od první písemné zmínky o obci a tím definitivně skončily oficiální oslavy tohoto výročí, jejichž převážná část se konala v sobotu 31.8.2013 (foto zde).

Číst dál...

Předbojská kronika 2010

Pro text kroniky roku 2010 ve formátu PDF klikněte sem.

Předbojská kronika 2009

Pro text kroniky roku 2009 ve formátu PDF klikněte sem.

Předbojská kronika 2008

Pro text kroniky roku 2008 ve formátu PDF klikněte sem.

O vzniku předbojské kroniky

Vážení spoluobčané,
ráda bych Vás tímto informovala, že kronika r. 2008 byla dokončena již v r. 2009 a byla již rovněž vytištěna. Jedná se o 1. díl kroniky obce doplněný stručnou historií od prvních zmínek o obci, které pocházejí z r. 1253 až do r. 1828.
Z technických důvodů nebylo zatím možné umístit tuto kroniku na webové stránky obce. Je však možné zapůjčit si kopii této kroniky v místní obecní knihovně (výpůjční hodiny středa 15.00 až 18.00 hod.). V knihovně je možné půjčit si též CD s fotografiemi k této kronice. Jinak je možné nahlédnout do alba fotografií ke kronice 2008 na OÚ, avšak pouze po dohodě a za přítomnosti kronikáře. II. díl kroniky (r. 2009) je ještě v tisku, na III. díle (r. 2010) právě pracuji.
Vzhledem k tomu, že se v obci nikdy nepsala oficiální kronika, připravuji v současné době ještě přehled celé historie obce, kde hodlám uvést stručné shrnutí všecho, co se mi podaří zjistit (od prvních zmínek o obci až do současnosti).
Když jsem v roce 2008 začala s kronikou, neměla jsem v úmyslu vracet se do minulosti. Postupně jsem si však začala uvědomovat, že by bylo dobré zdokumentovat vše, co se dá a pro období po druhé světové válce využít ještě vzpomínek pamětníků, kterých už mnoho není. Od té doby usilovně pátrám a sháním všechny dostupné informace a fotografie. Události v obci v období před volbami mě v mém snažení ještě utvrdily. Diskutovalo se hodně o všem možném a ne vše, o čem se mluvilo a psalo byla pravda. I přes vysvětlování některých starousedlíků, myslím, že ne vždy se to podařilo. Rozhodla jsem se tedy uvést věci na pravou míru a představit historii a vývoj naší vesnice touto cestou. Zatím alespoň několika úryvky z připravovaného přehledu historie. Podotýkám, že v některých případech to není konečná forma zápisu, neboť tam, kde to půjde budu se snažit informace ještě maximálně doplnit.
Na závěr bych chtěla upozornit, že bych byla vděčna za jakékoliv další podklady mapující minulost obce, ať už se jedná o fotografie, popis událostí z té doby, staré doklady, záznamy, korespondenci apod., které mají nějaký vztah
k obci, resp. k událostem v obci.
Toto se týká, samozřejmě, i doby současné. Pokud existuje něco, o čem bych nemusela vědět a co do kroniky patří, dejte mi, prosím, vědět. Uvítám cokoliv, ale vyhrazuji si právo, použít do kroniky jen to, co tam skutečně patří nebo to, co uznám za vhodné.
Kontaktovat mě můžete na tel. 723 550 319 nebo mailem na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Jitka Paděrová
kronikářka

Diskusní fórum

 

Ze zasedání

Zasedání zastupitelstva
Předbojské zprávy

Informace a kontakty

Obecní úřad Předboj
Hlavní 18, Předboj
250 72 Kojetice
Hodiny pro veřejnost
Pondělí 8-12 a 17-19
Středa 8-12 a 17-19
tel./fax: 315 682 901 mobil: 774 943 331
podatelna@predboj.cz    
Komerční banka Neratovice, č.ú. 12223201/0100
IČO: 00240630 ID DS: jtqbx44
Obecní knihovna: Středa 14-18
Kontakty na konkrétní osoby
GDPR: Zásady ochrany osobních údajů / Používání cookies